2025. május 11., vasárnap

TÉR hírek 19.: 1. Aranycsináló fizikusok 2.Minél gazdagabb valaki, annál inkább föléli a Földet 3. Történész a Hunyadi-filmről

1. Aranycsináló fizikusok

Joseph Wright: Az alkimista ( A kép forrása: Wikipedia)
A képen festő az alkimistát ábrázolja, aki megpróbálja előállítani a nehezen megtalálható bölcsek kövét,  amely a közönséges fémet arannyá változtathatja, ehelyett azonban – legnagyobb meglepetésére – foszforra bukkan. A "bölcsek kövét" végül Rutherford találta meg 1919-ben a mesterséges magátalakítás formájában, amikor nitrogén magokat alfarészeskékkel sugárzott be, és eközben néhány nitrogén atommag oxigénné alakult át. Azt persze mondani sem kell, hogy ez a módszer milyen kiábrándító egy alkimista számára.
A kép forrása és további érdekességek a képről.


Ma már tehát tudjuk, hogy ólomból vagy higanyból aranyat csinálni úgy lehet, ha megfelelő magreakciót hozunk létre. Egy ilyen magreakció persze nem megy egyszerűen végbe.
A CERN Nagy Hadronütköztetőjében  (LHC) két ólomion-nyaláb szalad egymással szembe, csaknem fénysebességgel. Frontális ütközésnél az anyag olyan új állapotai jönnek létre, mint pl. a kvark-gluon-plazma (QGP) Vannak viszont olyan nyalábrészek, amelyben  két ólomion-nyaláb nem frontálisan ütközik, hanem úgy, hogy csak  súrolják egymást. Ekkor az egyik ólomion körüli intenzív elektromágneses mező egy olyan "energialöketet" hozhat létre, amely egy közeledő másik ólommagot három proton kilökésére készteti –  így egy ólommag körülbelül 1 mikroszekundumig élő arany maggá alakulhat át. Bobby Acharya (King's College, London)  és csapata kiszámolta, hogy 2015 és 2018 között az LHC-ben történt ütközések során 86 milliárd aranyatom keletkezett. Első hallásra ez soknak tűnhet, valójában ez körülbelül a grammnak csak 29 billiomod része. A CERN kutatói tréfásan meg is jegyezték, hogy nem tervezik, hogy mellékállásként foglalkozzanak az aranygyártással. A felfedezésnek inkább az a jelentősége, hogy tovább árnyalja egy bonyolult ütközés elméletét. 

https://www.nature.com/articles/d41586-025-01484-3

2.Minél gazdagabb valaki, annál inkább  föléli a Földet

A világ leggazdagabb 10%-ának alsó jövedelmi küszöbértéke  évi (nettó) 42,980 € ( ez nagyjából havi 1,4 millió Ft-nak felel meg), Egy ilyen jövedelmi kategóriába eső emberek 6,5-szer nagyobb mértékben járulnak hozzá a globális felmelegedéshez, mint az átlagember. A leggazdagabb 0,1% – akik éves jövedelme meghaladja az 537 770 € (ez havi 18,2 milló Ft-nak felel meg) – 76-szor nagyobb mértékben járulnak hozzá. Az alábbi megállapításokat a The Guardian írta le Nature Climate Change egy kutatására hivatkozva. (A cikk csak előfizetéssel érhető el.)  Ennek  a ténynek messzeható  következményeivel nem foglalkozunk a továbbiakban.

 https://www.theguardian.com/environment/2025/may/07/two-thirds-of-global-heating-caused-by-richest-study-suggests?utm_source=Live+Audience&utm_campaign=2b3330b363-nature-briefing-daily-20250509&utm_medium=email&utm_term=0_b27a691814-2b3330b363-51760676


3. Történész a Hunyadi-filmről

Hunyadi-filmsorozat immár a Netflixen indult el világhódító útjára. Ausztriában vetett is némi hullámokat. Sokan értetlenkednek azon, hogy annak ellenére, hogy az ORF (legnagyobb állami média Ausztriában) anyagilag is támogatta a filmet, a sorozatban szereplő osztrák történelmi személyiségek ábrázolása is - finom szólva- egysíkú. A korszak legnagyobb hazai szakértője, Pálosfalvi Tamás újra megszólalt a filmről, korábbi véleményét (" Egy minden ízében fiktív történet, amelynek szereplői ismerős neveket viselnek, és ismerős helyeken járnak.") tovább árnyalta. Ezúttal a film történelmi hitelességéről, szellemiségéről minden eddiginél élesebb kritikát fogalmazott meg, aminek tömör lényegét a beidézett interjút készítő újságíró is hatásosan ki is kiemelte.

Az interjú itt olvasható: https://ot.hu/ot/a-hunyadi-cicik-nelkul-1952-ben-is-keszulhetett-volna-interju-palosfalvi-tamassal/



4. Arany Prága magyar szemmel 


Befejeztem Prága történeti-művészettörténeti bemutatását. A 4. utolsó részben az Óvárost jártam végig még tvaly nyáron készült felvételeimmel. A bejegyzés itt olvasható: