2024. október 23., szerda

TÉR hírek 7.: Így láttam az üstököst; Megint és még mindig az MI-ről; Sűrű történelem Prága falai közt;

1. Így láttam az üstököst

Az idei év egyik látványos csillagász szenzációja volt a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös. Régóta készültem a megörökítésére, ami az utolsó alkalmas pillanatok egyikén, október 21-én este 8 óra körül össze is jött. A felvételt a Szarvas-szurdik déli végétől, csillagász szempontból elég jó helyről készítettem. Bonyhád közvetlen fényeit egy domb kitakarta ugyan, de fényszennyezése a 30 másodperces felvételen így is jelentős. A hely elég sötét volt ahhoz, az üstököst eltolt látással szabad szemmel egyből észrevegyem. A Hold még nem kelt fel.  Így a nagylátószögű objektívemmel könnyen becéloztam és 8 darab különböző érzékenységű felvételt készítettem 30 mp-es expozícióval,  100-as ISO értéktől egészen a 800-asig, természetesen állványról. A 640-es tűnt legjobbnak. A zajszűrést az ingyenes Noiseware C.E. programmal végeztem.  A kép jobb szélén kivehetők a Tejút foltjai. Az üstökös a nem túl látványos Kígyó csillagképben van, a kép tetején a Herkules csillagkép néhány csillaga is bejelentkezik. Az üstökös mellett két repülőgép húzott el, villogó fényük piros pontsort eredményez.  A kép jobb szélén  az Északi Korona csillagkép jellegzetes "gyöngysorát" vehetjük ki. Az éjszaka élvezetét a  távoli dámbikák barcogása és baglyok nesztelen röpülése tette teljessé. 

 

2. Megint és még mindig az MI-ről

  • Előző számunkban jeleztem, hogy a  Szekszárdi Léleképítő előadássorozat keretében egy rendhagyó előadásra hívták meg Földi Istvánt, aki a Mesterséges Intelligenciáról beszélt. Az eddig általam ajánlott videókkal ellentétben ez főként gyakorlatközpontú volt, tehát azt mutatja be, hogy a rohamosan fejlődő MI most hol tart, egy sokfelé tájékozódó informatikus milyen  programjait éri el jelenleg a világhálón, és azok mit tudnak.   A jövőt még senki nem látja.
    Az előadása innen megnézhető, az 7:40 körül kezdődik: https://youtu.be/bEtD7x4UQTg?t=451
  • Földi István előadásában is érintette az etikai problémákat, és azt, hogy biztos, hogy gonoszságra is fogják használni az MI.  Most a "másik oldalt" is bemutatta a Science nevű nagy tekintélyű tudományos lap egyik cikke. A Google DeepMind MI rendszerén működő chatbot-szerű eszköz  online vitacsoportok  eltérő véleményét szintetizálta és foglalta össze, különböző szempontokat  figyelembevéve. A kísérletek szerint a vitázók a MI  által generált állításokat, közvetítési kísérleteket  előnyben részesítették az emberi közvetítők által írottakkal szemben. Magyarán az MI sikeresebbnek tűnt a viták rendezésében, mint külső, jobbító szándékú emberek. Lehet, hogy hamarosan a békéltető tárgyalásokat is az MI-re bízzák? - kérdezem optimistán. És vajon a politikára nem lehetne ráereszteni ezt a jobbitó szándékú MI-t? - kérdezem nagy  naivan. 
    https://www.science.org/doi/10.1126/science.adq2852

3. Sűrű történelem Prága falai közt

Történelmi, művészeti blogomban sok-sok képpel és merengő kommentekkel mutatom be a prágai Hradzsint, mint olyan helyet, ami a cseh-magyar-Habsburg történelem egyik sajátos közös metszéspontja.  
https://regmult.blogspot.com/2024/10/arany-praga-magyar-szemmel-2-hradzsin.html


2024. október 20., vasárnap

TÉR hírek 6. : A BME matematikusainak új felfedezése a Gömböc nyomdokain; Kipróbáltam a Nobel-díjas programot és egyéb MI hírek; Ki is volt Szapolyai György, a mohácsi hős, és vajon miért nem tartjuk annak?

1. A BME matematikusainak új felfedezése a Gömböc nyomdokain


Készítette: Domokos - Áthozva az en.wikipedia projektből a Commonsba., Közkincs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2135700
Domonkos Gábor és Várkonyi Péter 2007-es felfedezése a Gömböc, a "homogén keljfeljancsi" , hatalmas világkarriert futott be. A lényege az,  hogy ez az egyetlen olyan konvex, homogén, tehát anyagában egynemű test, amit bárhogy teszünk le, visszaáll a képen látható egyensúlyi helyzetébe. (A keljfeljancsi is mindig stabil egyensúlyi helyzetébe tér, de az nem homogén, az alján ólomsúly van.)   Elég róla annyit, hogy a wikipedia is 24 nyelven ír erről. Még középiskolás fizikatankönyvbe is bekerült érdekességként. A gömböccel  ismerkedhetünk meg egy rövid videóban, ahol bemutatják "működését" is.

1. A BME matematikusainak új felfedezése a Gömböc nyomdokain

Domonkos Gábor  most két fiatal magyar matematikussal (Regős Krisztína, G. Horváth Ákos) és egy jó nevű oxfordi professzorral, Alayn Gorely-vel publikált egy komoly visszhangot kiváltó cikket egy oxfordi lapban. Ennek absztraktját közlöm:  
" A geometria központi problémája a tér egyszerű szerkezetekkel, "csempékkel" történő burkolása.   (Lásd erről a TÉR 2.-t, ahol egy Penrose-csempézést érintünk.)  A klasszikus megoldások, -mint a háromszögek, négyzetek, hatszögek a síkban, kockák és egyéb poliéderek a háromdimenziós térben- éles sarkokkal és lapos felületekkel épülnek fel. A természetben azonban a csempéket ívelt élű formák, nem lapos felületek és még kevésbé éles sarkok jellemzik. Fontos kérdés tehát az, hogy a prototipikus éles burkolólapokat puhább természetes formákkal hozzuk kapcsolatba. Ezt a problémát az alakzatok új osztályának, a puha celláknak a bevezetésével oldjuk meg , minimalizálva az éles sarkok számát, és puha burkolólapként kitöltve a teret . Bebizonyítjuk, hogy a poliéder burkolólapok végtelen osztálya zökkenőmentesen deformálható lágy burkolólapokká, és megszerkesztjük az összes pontrácshoz kapcsolódó Dirichlet–Voronoi cella lágy változatát két és három dimenzióban. Figyelemre méltó, hogy ezek a geometriából született ideális puha formák bőségesen megtalálhatók a természetben, a sejtektől a héjakig."
Ennek apropóján az Index közölt nemrégiben egy beszélgetést Domonkos Gáborral és Regős Krisztinával,  amit érdemes elolvasni. Itt tehetjük meg. 

Az eredeti cikk: https://academic.oup.com/pnasnexus/article/3/9/pgae311/7754698?login=false#481507686

A Nature hír: https://www.nature.com/articles/d41586-024-03099-6

Az Index beszélgetés: https://index.hu/tudomany/2024/10/19/gomboc-domokos-gabor-regos-krisztina-lagy-cellak-forma-bme/

2. Kipróbáltam a Nobel-díjas programot és egyéb MI hírek

  • A Nobel-díjak páros lábbal rúgták ránk a MI ajtaját! Szerencsére egyre több jó magyarázó videó elérhető a témáról. Most elsőként Csabai István professzor előadását emelném ki. Itt az Atomcsill előadását  nézetjük meg itt pedig az ELTE TTK stúdió beszélgetését.  Nagyon jó, hogy a professzor úr érinti az etikai aggodalmakat is. 
  • A kémiai Nobel-díjról is érdekes előadás került fel. Perczel András professzorral és két fiatal kollégájával beszélgetnek.  (Nekünk Tolna vármegyeieknek külön érdekesség, hogy a professzor úr a 48-as honvédtábornok egyenes ági leszármazottja.)  
  •  A beszélgetés kapcsán én is kedvet kaptam a Nobel-díjjal jutalmazott AlphaFold mesterséges intelligencia vezérelt program kipróbálására. A legnagyobb meglepetésemre egy magyar vidéki fizikatanárt is  mindenféle hókuszpókusz nélkül felenged a program a szerverre, és ha  értenék hozzá, akár én is megalkothatnám különböző fehérjék térszerkezetét. Így megelégedtem az" ő" (inkább ezt használom már "a gép" helyett) típus példainak megnézésével. Érdemes kipróbálni!    https://alphafoldserver.com/
  • Még egy hír, amit még lehet, hogy körbejárunk. A Googel is egy atomerőművel szerződött.A lényege az, hogy az IT óriás a Kairos Power által kifejlesztett, új generációs, több kis moduláris reaktorból (SMR) származó atomenergiát vásárlásáról a jövőben. Az energiára azért van szükség, hogy az támogassa az MI technológiákat.  Itt van a hír róla:

 https://blog.google/outreach-initiatives/sustainability/google-kairos-power-nuclear-energy-agreement/

  • Nagy várakozással tekintek régi kedves ismerősöm, Földi István holnapi előadása elé. Tudásával eddig mindig lenyűgözött,  gondolom most sem lesz másként. 



3. Ki is volt Szapolyai György,  és vajon miért csak az élvonalbeli történészek tartják  hősnek? 

Neumann Tibor (HUN-REN Történettudományi Intézet) az idén augusztusban Máré-várában, egy félórás előadásban elő adta kutatásának eredményeit Szapolyai Györgyről. Talán azért is hallhattunk Szapolyai Györgyről  kevesebbet,  mert bátyja a későbbi János király, és Tomori Pál,  a másik fővezér elhomályosította emlékét. Neumann Tibor az utóbbi időben azzal foglalkozik, hogy összeállítja a Mohácsi-csatában részt vettek névsorát. Nyilván ezerszám olvassa el a korból származó eredeti dokumentumokat is, és rengeteg új forrást feltár, ennek mellékterméke volt Szapolyai György portréjának felvázolása. Két nagyon fontos szempontot emelnék ki. Egyrészt, példa értékű az, hogy miként kell forrásokra alapozva felépíteni egy történelmi életrajzot, másrészt nem a korábban szokásos "a csatában eltűnt"  szófordulattal beszél haláláról, hanem "a csatában hősi halált halt" kifejezéssel él, ami azért jelentős különbség. Vettem is a fáradtságot és a 10.-es gimis történelemtankönyvet átnéztem, kit nevez meg az hősi halottnak, vagy hősnek. Íme a lista: Oláh Balázs (1521, Nándorfehérvár) Jurisics, Dobó, Zrínyi Miklós (1566), Szondi, Abdurrahman pasa (Buda védője 1686), Bem, Gábor Áron, Hentzi tábornok (Buda  védője 1849). Látjuk, hogy két ellenség hősiességét is elismeri a tankönyvíró. Ebbe a névsorba Tomori, II. Lajos, Szapolyai György  még nem illik be. Vajon miért? 
A frissen felkerült adást itt nézhetjük meg: 
https://www.youtube.com/watch?v=lYahBId0A3k&t=1017s

2024. október 13., vasárnap

TÉR hírek 5.: Forrongások az AI (MI) Nobel-díjak körül; Hogy látja az MI helyzetét a "matematika Mozartja"; Mire elég egy Jagelló-kori oligarcha pénze

1.  Forrongások az mesterséges intelligencia (MI) Nobel-díjak  körül

A fizikus Nobel-díjat természetesen általában fizikusok kapják,  esetleg mérnökök (pl. Simon van der Meer, aki a Philips mérnökeként kezdte, de Krausz Ferencnek, Gábor Dénesnek  is van mérnöki diplomája), elvétve kémikusok. Először fordult viszont elő, hogy egy olyan kutató kapta a díjat, aki "kísérleti pszichológiából" kapta első diplomáját, ő Geoffrey Hinton. De nem ez "verte ki néhány tudósnál a biztosítékot", hanem az, hogy egyes vélemények szerint az idei Nobel-díjak áldozatul estek a MI "hájpolásának".
Mint az előző hírlevelünkben említettük, a fizikai Nobel-díjat John Hopfield, a Princeton Egyetem kutatója és Geoffrey Hinton, a Torontói Egyetem kutatója nyerte a fizikai Nobel-díjat a mesterséges intelligencia (MI) kutatásában kulcsszerepet játszó gépi tanulásos kutatásaikért.  A  kémiai díjat pedig David Baker a fehérjék számítógépes tervezésért, Demis Hassabis és John M. Jumper a fehérjeszerkezetek előrejelzéséért kapta. Hassabis és  Jumper az AlphaFold2 mesterségesintelligencia-modelljük segítségével az összes emberi fehérje szerkezetét kiszámították, sőt emellett gyakorlatilag az összes  (kb.200 millió) fehérje szerkezetét is megjósolták, és folyamatban van a kiszámolásuk. Jumper a Google DeepMind, a Google MI "részlegének" igazgatója, amit sokan egy kémiai díj szempontjából  aggályosnak is tartanak. Sokan a "tiszta tudomány" eszméjét féltik, siratják az emberi kreativitásba vetett hitet is, ha informatikusok által elkövetett "gépi számolások" ilyen magas elismerésben részesülnek. „Nem arról volt szó, hogy elmentünk dolgozni, megnyomtuk az MI gombot, majd mindannyian hazamentünk” – mondta Jumper a fanyalgóknak, miközben védte a "mundér becsületét". A díj támogatói inkább azzal érvelnek, hogy a tudományok fejlődése szükségszerűen átalakítja a hagyományos kereteket, és ma már olyan területek is a fizikához sorolhatók, ami a "klasszikus korszakban" nem. 

2. Az MI "középszerű, de nem teljesen inkompetens” végzős diák


A hírhez kapcsolódik az is, hogy a ma élő talán legnagyobb matematikust, Terence Taot is megszólaltatták a MI-vel kapcsolatban. A The Atlanticban megjelent interjút a Telex közölte magyar fordításban. Az interjú egyik "legütősebb" mondatát a címben kiemeltem. Tao sok minden mellett arra is felhívja a figyelmet, hogy ChatGDP alapvetően egy nyelvi modell, ami a nyelvtani kapcsolódások alapján építi fel "logikáját". A már létező matematikai alapú modellek valószínűleg alkalmasabbak is lesznek a matematikai problémákra, de nem félti az emberi kreativitás központi szerepét a matematika fejlődésében. 

By either Billy or Grace Tao -  CC BY-SA 2.0, Wikipedia
Erdős Pál és a 10 éves Terence Taonak magyaráz el egy matematikai problémát 1985-ben, az Adelaide-i Egyetemen.
  Erdős Pált a matematika iránt valamelyest érdeklődőknek nem kell bemutatnom. Terence Tao azon kevés csodagyerek egyike volt, aki nem kallódott el. Csodagyerek mivoltára elég legyen annyi, hogy 13 évesen elnyerte a középiskolásoknak szánt matematikai diákolimpia aranyérmét, tízévesen "még csak bronzérmes volt. " 
Erdős sajátos humoráról még annyit, hogy sírjára azt akarta íratni, amit mi nyugdíj felé tartó tanárok is megfogadhatunk:  "Végre nem butulok tovább." (Erdős 83 évesen halt meg.) 


3. Mire elég egy Jagelló-kori oligarcha pénze 



Talán magyarázatra szorul, hogy rendszeresen visszatérek a Máré-vári Tudományos Konferenciákhoz, amiknek jelentősége azért nem mérhető egy Nobel-díjhoz. Ez a konferencia sok mással egyetemben a Mohács-500 rendezvénysorozathoz kapcsolódóan a 2026-os emlékév tudományos előkészítését szolgálja. Most már lassan egy évtizede foglalkozik a "szakma" az 500 évvel ezelőtti események körüljárásával. Én már régebben "rákattantam" a témára, és igyekszem minden megjelenő tudományos közleményt, népszerűsítő írást és előadást elolvasni, illetve meghallgatni a témában. Teszem ezt azért mert egyfajta modellként szánom. Arra vagyok kíváncsi, hogy a mennyire tárható fel a múlt, mennyire alakítható át a nemzeti emlékezet. Sok pénz, akarat és tudás mire képes a történelmet illetően? -teszem fel magamnak a kérdést, és persze közben állandó összehasonlításokat végzek: Mi a tudomány a történelemben, mi nem? Miként "üli meg" a diákjaink elméjét, mondjuk a matematikával és a fizikával összehasonlítva? Mi a tudományos objektivitás a történelemben, és mi az a fizikában? Szóval sok, szerintem értelmes kérdés feltehető, és ígérem a továbbiakban is 3. pontként szerepeltetem a témát ha ilyenre akadok.
Most az idei konferencia 3. előadása került fel a youtube-re. Nógrády Árpád (HUN-REN Történelemtudományi Intézet) főként a gazdasági kérdésekkel szokott foglalkozni. Most is ezt tette "A jobbágy adója és a katonaállítás költségei" című előadásában, amit itt tudunk megnézni. Az előadásból többek közt megtudtam, hogy mi a magyarázata a XV. század végén tapasztalható nyugat-magyarországi gazdasági hanyatlásnak. (Bécsi dénárban tartották vagyonukat, az pedig III. Frigyes rossz döntése miatt hiperinflálódódott, hasonló történt az egész országban 1521-ben, a (15 éves) II.Lajos pénzügyi manőverénél is.) Nógrády főként a Kanizsai-levéltár anyagának átnézésével arra kereste a választ (legalábbis az én olvasatomban), hogy működhetett-e az a II. Ulászló-féle hadseregszervezési modell, ami a mátyási központi adóbevételekből fenntartott nagy központi sereg (Fekete sereg) helyett a helyben megtartott adók banderiális seregfejlesztésére épített? Kicsit divergáló előadásának végső válasza az igen, nem igaz tehát a történelemkönyveink lapjain visszatérő toposz, miszerint az önző magyar nemesség nem teljesítette hazafias kötelességét, és nem volt képes a mohácsi mezőre egy épkézláb sereget kiállítani. Jelentős részük nem csak életük feláldozásával, hanem anyagi eszközökkel is teljesítette ezt a kötelességét.

Források és ajánlott olvasmányok: 

https://www.nature.com/articles/d41586-024-03310-8

https://www.nature.com/articles/d41586-024-03279-4

https://telex.hu/techtud/2024/10/12/matematika-mesterseges-intelligencia-mi-ai-terence-tao-interju-atlantic

https://www.youtube.com/watch?v=7c8OWPNXAss


2024. október 8., kedd

TÉR hírek 4.: Nobel-díj forró témáért, hírek a mesterséges intelligencia világából

Készítette: JPxG - DALL-E 3, Közkincs,
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=144161107

 

1. Fizikai Nobel-díj a mesterséges intelligenciáért


Nagyon forró témára adtak az idén Nobel-díjat.  Ez a díj is rámutat arra, hogy a fizika mindenhez kell.  John Hopfield, a Princeton Egyetem kutatója és Geoffrey Hinton, a Torontói Egyetem kutatója nyerte a fizikai Nobel-díjat a mesterséges intelligencia (MI) kutatásában kulcsszerepet játszó gépi tanulásos kutatásaikért. 


2.  ChatGPT már a tudósokat is legyőzi


A Nature számolt be nemrégiben arról, hogy a ChatGPT fejlesztőjének új nagy nyelvi modellje, az Open AI o1,  jobb eredményt ért el a nagyon nehéznek tartott Graduate-Level Google-Proof Q&A Benchmark tesztsoron, mint a PhD-szintű tudósok. Persze még vannak "gyermekbetegségei."

3. Nagy dobásra készül a Microsoft is


Már foglalkoztam azzal,  hogy a Microsoft fogja üzemeltetni az öt éve leállított Three Miles Island atomerőművet. Nagy kérdés, mire kell a Microsoftnak 880MW-nyi elektromos energia? Nos a hírek szerint egy hatalmas mesterséges intelligencia központ  energiaigényeit fogják ezzel fedezni. 

4. Egy professzornő kiakadt 


Egy 20 éve egyetemen kreatív írást tanító professzornő "kiakadt" a mesterséges intelligenciára,  és elhagyja a tanári pályát. Erről írt egy esszét a nagy példányszámú, befolyásos Time magazinban nemrégiben, ami nem maradt visszhang nélkül és kiélezte a MI körüli vitákat, különösen a pedagógia terén.  Az írónő belefáradt abba a hiábavaló küzdelembe, hogy a hallgatók ne állandóan az MI-hez nyúljanak.  Hiába idézte egyik kollegáját:   „A ChatGPT használata a feladatok elvégzésére olyan, mintha targoncát vinnél be a az edzőterembe a súlyemeléshez,  így soha nem fogod javítani a kognitív erőnlétedet."

Én tavaly ráeresztettem a ChatGPT-t egy középszintű érettségi feladatsorára,  de csak  4-es szinten tudta megoldani. Persze nyelvi, fordítási gondjai lehettek, hiszen alapvetően nem magyar az anyanyelve,  nyilván azóta sokat fejlődött. 
Még meglepőbb volt, hogy egy tanuló vállalta, hogy a ChatGPT-vel készített egy előadást a "Marslakókról", az USA-ban működő magyar tudósokról.  Ebben röhejes hibák voltak, még olyan szintűek is, hogy tíz évet téved a születési évszámban. Más tapasztalataim nem nagyon vannak eddig az MI iskolai használatáról. 

5. Ha képbe akarsz jönni 


Nyáron kerítésfestés közben hallgattam meg ezt a két előadást a youtube-on, hogy egy kicsit képben legyek a témában. Mindkettőt érdekesnek találtam, jó szívvel ajánlom. 
1. Mesterséges intelligencia: tudomány vagy technológia? — Szegedy Balázs előadása:

2. "Mi az a nyelvmodell, és mire használható? Erre a kérdésre adott választ a Magyar Tudományos Akadémia 197. közgyűlésének ünnepi ülésén tartott előadásában Prószéky Gábor nyelvész-matematikus, az MTA doktora, a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója."

 


2024. október 7., hétfő

TÉR hírek 3. : Szabadszemes üstökös; A Microsoft és az atomenergia ; Nándorfehérvár három ostroma; Az aradi tizenhat

 1. Szabadszemes üstökös

Kiss László  valamelyik csillagászati vlogjában (amiket ez úton is ajánlok minden érdeklődőnek: https://www.youtube.com/@Kiss.Laszlo.csillagasz/videos ) hallottam az idei év nagy üstököséről, amelyik átjött már az északi féltekére, és hamarosan megkezdi tündöklését minálunk is. Október 15-től szabad szemmel is észlelhető lesz, de nyilván nem úgy fogjuk látni, mint az alábbi különleges felvételen.  Mizser Attila tudósítását itt érhetjük el:
https://www.csillagaszat.hu/a-het-kepe/a-c-2023-a3-tsuchinshan-atlas-ustokos-nyomaban/  

Foto: By C messier - Own work, CC0,
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=153264471

Így nézett ki a C-2023-A3 Tsuchinshan-Atlas üstökös szeptember végén Kréta-szigetéről. 28 db 8 másodperces felvétel elektronikus összegzésével készült felvétel. 


2. A Microsoft és az atomenergia

Fotó: By Constellation Energy - https://www.constellationenergy.com/our-company/locations/decommissioning.html, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=129077339
A Three Miles Island  atomerőmű a hűtőtornyaival. A hátsó két hűtőtorony az 1979-ben a balesetben megsérült, és emiatt leállított 2. blokkhoz tartozott.  Az 1. blokk 2019-ig termelt tovább 880MW teljesítménnyel. Az erőmű a paksihoz hasonló PWR-nyomottvizes reaktorokkal üzemelt.  (Összehasonlításként a paksi 2000 MW teljesítményű.) 

Az október 1-i első hírlevélben már beszámoltam arról, hogy hogy a Microsoft újraindítja a hírhedt  Three Mile Island atomerőművet. Ehhez az erőműhöz kapcsolódik az USA  eddigi legsúlyosabb balesete, a részleges zónaolvadással járó 1979-es baleset. Ennek következtében az atomerőművek megítélésé nagyot romlott az USA-ban, és különösen rosszhírű lett ez az erőmű. Ennek ellenére a Microsoft fantáziát lát az erőmű újranyitásában. 

Az 1979-es  balesetről

A békés célú, energiatermelő reaktorok történetében lélektani fordulópontot jelentett a Pennsylvania állambeli Harrisburg melletti Three Mile Island szigeten lévő erőmű balesete 1979-ben. Ez az eset eloszlatta a polgári célú atomerőművek abszolút biztonságába vetett hitet. Műszaki hibák szerencsétlen sorozatát emberi hibák tetézték. Ennek következében a hűtőrendszer meghibásodása miatt részleges zónaolvadás történt, a reaktorban lévő üzemanyag mintegy fele megolvadt  Ez a baleset becslések szerint 1,59  PBq  radioaktív kripton-85 gáz kibocsátását eredményezte (körülbelül 11 év felezési idővel), és kevesebb mint 740 GBq jód-131-ét. A jelentős sugárzásnövekedés és a  médiák gyakran hozzá nem értésből adódó  eltúlzott és elferdített eseménytálalása  pánikot váltott ki a lakosság körében. A sűrűn lakott vidéken csaknem egymillió ember igyekezett elhagyni a környéket, ami fejetlenséget és közlekedési káoszt eredményezett. A hatás nem maradt el, 1979-től az atomerőművek iránti egyre növekvő igény visszaesett az USA-ban. Az Egyesült Államok Nukleáris Szabályozási Bizottsága (NRC) jelentése szerint a balesetben nem haltak meg és nem sérült meg senki. A  húsz évig követett epidemiológiai vizsgálatok nem találtak okozati összefüggést a baleset és a rákos megbetegedések számának növekedése között. Egy munkával összefüggő üzemi haláleset történt a helyszínen, amikor a sérült reaktort a leszerelték.  Az 1993-ig tartó leszerelési és "takarítási" munkálatok mintegy 918 millió $-ba kerültek. A baleset az INES skálán 5-ös minősítést kapott. Magyar vonatkozás, hogy a balesetet kivizsgáló bizottság elnöke Kemény János matematikaprofesszor volt, aki családjával 1940-től az USA-ban élt. 

Tovább üzemelés, és bezárás gazdaságossági okok miatt

A nem sérült 1. blokkon a baleset tanulságaiként előálló biztonságtechnikai korszerűsítések után 1985-től, INES-skálát érintő esemény nélkül,  zavartalanul folytatta a termelést. Többször megfelelt az üzemidőhosszabítási feltételeknek, amelyet 2010-ben 2034-ig megkapott, azaz 60 éves üzemidőre. (Paks egyelőre csak 50 évre terjedő hosszabbítást kapott.) Átesett egy-két tulajdonosváltáson, majd 2019-ben mégis bejelentették leállását. Az ok számomra meglepő volt. Mi Európában hozzászoktunk, hogy a java korabeli atomerőmű, már "ledolgozta" építési költségét, így nagyon olcsón, Paks például 12 Ft/kWh-os áron tudja az áramot termelni. Az üzemeltető  Exelon cég szerint az erőmű 44 $/MWh (ez kb. 16 Ft/kWh) önköltsége nem  volt versenyképes a földgázzal üzemelő  erőművek  25 $/MWh ára mellett. 2016-ban az áram átlagos ára a térségben 39 dollár/MWh volt. Így cég  több mint 300 millió dollárt veszített tíz év alatt.
A következő hírlevélben azt fogjuk körbejárni, hogyan is alakulnak az energiaárak Európában, valamint mire kell a Microsoftnak ennyi energia.



3. Nándorfehérvár három ostroma


Humán hír:  Ismét a Máré-vári augusztusi konferenciára hívom fel a figyelmet. Ez a konferencia is a Mohács-500  tematikához kapcsolódott, tehát  a csata környéki történésekkel foglalkozott. Most másodikként Pálosfalvi Tamás (HUN-REN Történelemtudományi Intézet) előadása került fel a youtube-ra, amely a három nándorfehárvári ostrom összehasonlításáról szólt.  A lényege a következő: Az 1440-es sikeres megvédés idején még relatív erőegyensúly volt a Magyar királyság és az Oszmán birodalom közt. 1456-ban a Balkán  még nem állt teljesen oszmán ellenőrzés alatt, a török ostrom amolyan próba-szerencse kérdése volt, nem volt szükségszerű számukra.  Akkoriban a törököknek a várostromok során egy nagy rohamra volt erejük, ezt Hunyadi sikeresen visszaverte.  1521-re a teljes Balkán oszmán ellenőrzés alá került, kisebb részt mert Mátyás hanyagolta a balkáni problémákat, nagyobb részt  az oszmánok folyamatos erősödése miatt.    Ulászló már egy teljesen reménytelen helyzetben örökölte meg a déli front problémáját, jóllehet a  Cseh-Magyar  királyság nem volt gyengébb, mint Mátyás alatt. A Balkán biztosításához ekkor már alapvető szükségük volt Nándorfehérvár megszerzésére a törököknek, úgyhogy nagyon komoly erővel érkeztek. Jól érzékelték azt is, hogy a gyermekkirály II. Lajos alatt az ország permanens válságot élt át, alkalmas tehát az idő a csapásra.  1521-ben az Oszmán birodalom már olyan katonai erővel rendelkezett, hogy több rohamot is tudtak vezetni egy ostrom alatt. Ez történt 1521-ben, amikor a 8. roham (ha jól emlékszem) következtében elesett a vár. 1521-ben tehát alapvetően nem a hanyagság és a gyengeség miatt esett el Nándorfehérvár,  hanem az erőviszonyok végzetes eltolódása miatt. Ilyen módon Nándorfehérvár 1521-es eleste a mohácsi csatavesztés előszele,  ahol az ország kihozta magából a legjobbat, de ez akkoriban már csak ennyire futotta. 
A konferenciáról itt van a tudósítás a helyi sajtóban: https://www.bama.hu/helyi-kozelet/2024/08/mare-var-mohacsi-csata-konferencia . A második ellőadás itt tekinthető meg:  https://www.youtube.com/watch?v=nBsjUAeAqjQ
Pálosfalvi Tamás hasonló előadást tartott már a Wosinsky Múzeumban is, érdekes a hangsúlyeltolódásokat észrevenni: https://www.youtube.com/watch?v=ILwe-d5qJgY
  

4. Az aradi 13 valójában 16

Emlékezzünk meg itt is az aradi 13-ról. Azt is megtudhatjuk kiváló történészünk, Hermann Róbert (újabban a Veritas Intézet, a felvétel 2 évvel ezelőtt készült ) előadásából, hogy bizonyos szempontból aradi 16-ról is beszélhetünk, hogy egy kicsit bulvárosan mellékes dolgokat is kiemeljünk:
https://u-szeged.hu/szabadegyetem/aradi-vertanuk/aradi-vertanuk-dr


2024. október 3., csütörtök

TÉR hírek 2: Sós vízű Balaton; kovalens kötés egy elektronnal; Penrose és a tudat kvantumfizikai természete

Kép: https://en.wikipedia.org/wiki/Consciousness
Egy Penrose-csempe(3. hírünkhöz)


 1. Egyre sósabb a Balaton


A tudomány felől egyre több jel érkezik, hogy veszélyben a Balaton. Október 1-én  adta ki a  Balatoni Limnológiai Intézet a fenti grafikont, amelyik jól mutatja, hogy az 1970-es évekig semmi baj nem volt a vízzel, azóta azonban meredeken nő a tó vizének ionkoncentrációja olyannyira,  hogy most már nem is tekinthető édesvíznek, hanem átmeneti kategóriába esik. Ugyan még messze van az Adria 35 g/l-es értékétől, de az 1g/l-es értéktől számolhatunk jelentős ökológiai változással, amit párosulhat az invazív fajok megjelenésével, és a nyaranta túlmelegedő és apadó vízmennyiséggel. Az ok egyértelmű: Túl nagy civilizációs nyomásnak van kitéve a tó. A cikket a Telex is szemlézte. 

2. Kovalens kötés egy elektronnal 

Szeptember végén számolt be a Nature arról, hogy a szénatomnál is megtalálták az egy elektronos kovalens kötést. Tankönyveinkben (vagy a wikipedian) a kovalens kötést elektronpárral írjuk le. Az egy  elektronos kovalens kötések elemélete 1931-bőlszármazik, amikor Linus Pauling kémikus kvantumfizikai megfontolások alapján megjósolta ezeket.  Abban az időben azonban a vegyészek nem rendelkeztek olyan eszközökkel, amivel ez megfigyelhető lett volna.  1998-ban a tudósoknak sikerült egy elektronos kötést megfigyelni két foszforatom között, majd 2013-ban  réz és a bór között. Ehhez jött most ez a felfedezés a rendkívül fontos szén atomnál.

3. Penrose és a tudat kvantumfizikai természete(?)

Fotó: By Cirone-Musi, Festival della Scienza, CC BY-SA 2.0,wikipedia


Aligha vitatható, hogy Roger Penrose korunk egyik legnagyobb matematikusa, akinek fizikával kapcsolatos munkássága is Nobel-díjat ért. (2020: A fekete lyukak elméletéért.) Két könyve is lapul szerény könyvtáramban, az egyikben Hawking a társszerző/vitapartner. A másik a híres Császár új elméje, amelynek angol eredetije 1989-ben, magyarul 1993-ban, majd 2011-ben jelent meg.  Ennek végén már szerepel az akkor még új elmélete, miszerint az emberi tudat kérdései nem érthetők meg a klasszikus fizika alapján, ehhez a kvantumfizikára van szükség. Ebből lett a furcsa nevű Orch- OR elmélet, amit egy amerikai aneszteziológussal dolgozott ki. Az elmélet finoman szólva sem lett általánosan elfogadott, és talán el is csendesedett.  Ezért olvastam  Indexben szeptember végén nagy örömmel "Egy kísérlet szerint a klasszikus fizikán túlról érkezik a tudat" címmel, Papdi-Pécskői Viktor tollából azt, hogy találtak arra utaló jeleket, ami alátámasztja Penrose elméletét, ami mégiscsak a kvantummechanikának lenne egy újabb diadala.  A cikkben azonban nem adták meg az eredeti forrást, bár sok linkkel további érdekességek jönnek be. Ha minden igaz, akkor a Index-cikk talán erre a tanulmányra utalt.  Ezzel az a gond, hogy nem mondható trendinek a hivatkozások számát illetően, nem is túl magasan jegyzett szakfolyóiratban jelent meg, nem is nagyon elismert kutatóról van szó, azaz nem tűnik nagyon alátámasztott bizonyítéknak.  Azaz a tudat problémája továbbra is  megoldásra vár, sok mindennel egyetemben. Az viszont szinte biztos már, hogy fizikusok nélkül nem is sikerül majd megoldani. Akit a téma jobban érdekel, az elmélyedhet a wikipedia szócikk alapján is. 
Penrose-ról számos cikk elérhető magyarul is, külön kiemelné Staar Gyula beszélgetését az idős professzorral.

2024. október 1., kedd

TÉR hírek 1. : CERN, újraindul a Three Mile Island atomerőmű, folytatódik Zsigmond király és a Jagellók rehabilitációja


Az NA61 detektor sejtelmes fényei a CERN-ben.


1. Az utóbbi hetekben újra a hírekbe került a CERN. A két hír, amire gondolok, kevésbé tudományos jellegű, inkább politikai, de az intézet szempontjából jelentős.
  • Augusztus legvégén Észtország is CERN teljes jogú tagja lett
  • Néhány napja számolt be a Nature Briefing arról, hogy az orosz fizikusokat kiutasítják az intézetből november 30-i határidővel. Oroszország nem volt CERN tag, de 1993-ban megfigyelői státuszt kapott. Ennek révén számos kutatásba bekapcsolódott, és jelentős összegekkel hozzájárult a költségvetéshez. Ukrajna megtámadása miatt státuszát 2022 márciusában felfüggesztették, de orosz fizikusok továbbra is dolgozhattak a projektekben. Most ennek is vége szakad. Sokan a tudomány nemzetek- és politika felettisége miatt bírálták ezt a rendelkezést, de mások már hamarabb meglépték volna. A CERN és a dubnai JINR közt a kapcsolat nem szűnik meg teljesen, de mindenképpen új korszak következik be Oroszország és a CERN viszonyában. 
2. Október 1-én írta Nature Briefing, hogy a Microsoft újraindítja a hírhedt  Three Mile Island atomerőművet. Ehhez az erőműhöz kapcsolódik az USA  eddigi legsúlyosabb balesete, a részleges zónaolvadással járó 1979-es baleset. A hírt a jövő héten fogjuk körbejárni. 

3. A humán tudományok kedvelőinek is jut egy hírünk. Most már rendszeresnek mondható a nyári Máré- vári konferencia, amelyet Varga Szabolcs történész szervez a legjobb középkoros és kora újkori történészeink részvételével. Most került fel a Youtube-ra az első előadás az idei nyárról Horváth Richárd: Több kérdés mint válasz? A Mátyás- és Jagelló-kori déli végvárrendszerről címmel. Ez az előadás is abba sorba illik, ami felértékeli a Jagellókat, akikkel még mindig nagyon mostohán bánnak a tankönyvek.  Az előadásban sok szó esik Zsigmond tevékenységéről is. Az előadás itt tekinthető meg. 


A CERN-nel kapcsolatos hírek indítottak el arra, hogy leporoljam egy régi előadásomat. 
2007-ben egy magyar tanárdelegáció  látogatott  a CERN-be. Ennek én is tagja lehettem. Az ott szerzett tapasztalataimat gyűjtöttem akkoriban  csokorba egy előadás formájában. Ennek a 1,5 órás előadásnak a diáit teszem most közé, amik 17 év után is tanulságosak, legalábbis számomra. Az egyes diákhoz a fontosabb 2007 óta  bekövetkezett változásokat is odaírom. A végén rövid kiegészítéseket teszek arról, hogy milyen jelentősebb felfedezések történtek azóta. 


2007 óta teljes jogú tag lett Románia, Szerbia és újabban Észtország is.



A CERN újabb kutatásai szerint talán van egy ötödik kölcsönhatás is. Erről lásd majd talán később.  



2012-ben az LHC-ben megtalálták.

















Eddig a Higgs-bozont sikerült megtalálni. Ezen kívül új, összetett kvarkállapotokat is észleltek. Ezekről később lesz még szó. 


Nyilván ezek a pénzügyi számok mára már elavultak, az arányok azonban irányadók.  


Sajnos ez a nominál összeg csökkenés azóta is erőteljesen folytatódik. 





A GRID, amiben akkor még úttörő volt a CERN, ma teljesen általánossá vált. 





A CERN egyik nagy dobása volt hogy 2011-benmár 15 percig tudtak tanulmányozni antihidrogént. 





Itt 2007-ben már együtt partiztak az izraeli és a palesztin fizikusok és fizikushallgatók. Sajnos ez azóta sem lett általános a fizikán kívüli világban, sőt!