1. Így láttam az üstököst
2. Megint és még mindig az MI-ről
- Előző számunkban jeleztem, hogy a Szekszárdi Léleképítő előadássorozat keretében egy rendhagyó előadásra hívták meg Földi Istvánt, aki a Mesterséges Intelligenciáról beszélt. Az eddig általam ajánlott videókkal ellentétben ez főként gyakorlatközpontú volt, tehát azt mutatja be, hogy a rohamosan fejlődő MI most hol tart, egy sokfelé tájékozódó informatikus milyen programjait éri el jelenleg a világhálón, és azok mit tudnak. A jövőt még senki nem látja.
Az előadása innen megnézhető, az 7:40 körül kezdődik: https://youtu.be/bEtD7x4UQTg?t=451 - Földi István előadásában is érintette az etikai problémákat, és azt, hogy biztos, hogy gonoszságra is fogják használni az MI. Most a "másik oldalt" is bemutatta a Science nevű nagy tekintélyű tudományos lap egyik cikke. A Google DeepMind MI rendszerén működő chatbot-szerű eszköz online vitacsoportok eltérő véleményét szintetizálta és foglalta össze, különböző szempontokat figyelembevéve. A kísérletek szerint a vitázók a MI által generált állításokat, közvetítési kísérleteket előnyben részesítették az emberi közvetítők által írottakkal szemben. Magyarán az MI sikeresebbnek tűnt a viták rendezésében, mint külső, jobbító szándékú emberek. Lehet, hogy hamarosan a békéltető tárgyalásokat is az MI-re bízzák? - kérdezem optimistán. És vajon a politikára nem lehetne ráereszteni ezt a jobbitó szándékú MI-t? - kérdezem nagy naivan.
https://www.science.org/doi/10.1126/science.adq2852
3. Sűrű történelem Prága falai közt
Történelmi, művészeti blogomban sok-sok képpel és merengő kommentekkel mutatom be a prágai Hradzsint, mint olyan helyet, ami a cseh-magyar-Habsburg történelem egyik sajátos közös metszéspontja. https://regmult.blogspot.com/2024/10/arany-praga-magyar-szemmel-2-hradzsin.html |